Strona Główna Artykuły Galeria Kontakt Linkiśroda, Styczeń 18, 2017
Register Welcome Guest, Would you like to Register  
Nawigacja
Strona Główna
Prezydium Zarządu
Statut
O nas
Artykuły
Galeria
Kontakt
Linki
Szukaj
Nasza działalność
Ostatnie Artykuły
Tradycja obchodów Św...
Dzień Babci, Dzień D...
Międzynarodowy Dzień...
Spotkanie Integracyj...
Wycieczka do Mosznej...
Kalendarium
Trójmiasto' 2007


Park Miniatur' 2006


Witamy


Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
jest pozarządową organizacją społeczną działającą blisko 70 lat.

Jednym z jego ogniw jest Zarząd Rejonowy w Bolkowie.

59-420 Bolków
ul. Szpitalna 16
tel. (75) 7413152

Biuro czynne:
Wtorek od 10 do 13

Zabawa Andrzejkowa 201`6


Zabawa Andrzejkowa


30 listopada 2016 w Domu Kultury w Bolkowie odbyła się zorganizowana przez Związek Emerytów w Bolkowie Zabawa Andrzejkowa, w której wzięło udział ponad 100 osób.

Gościnnie wystąpił Zespół Biesiadny ze Świdnika, a do tańca grał zespół muzyczny Alabama z Jawora.Każdy z uczestników mógł sobie wywróżyć przyszłość z figurek powstałych po wylaniu wosku do wody.

Impreza trwała od 15.00 do 21.00.

Dzień Seniora 2016


Dzień Seniora 2016


  Bolków 12.10.2016.

Dzień dobry.

 Witam Państwa bardzo ciepło i serdecznie na dorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Seniora. Witam też naszych zaproszonych gości.- Szanowni państwo. Słowo "senior" oznacza, że mówimy o kimś starszym wiekowo, ale też o kimś kto posiada wielką wiedzę i bogaty  bagaż doświadczeń życiowych Przyjęte jest, że w wiek senioralny wchodzi się kończąc 60 rok  życia. Wiem z autopsji, że niektórzy ludzie posiadają w sobie jakieś wewnętrzne blokady, nie pozwalające im przyznać otwarcie  -  jestem emerytem. Blokady te przestają działać w dniach, kiedy  pobierają swoje świadczenia emerytalne. Prawdą jednak jest, że seniorem zostaje  każdy bez względu na to czy  tego chce czy nie. Ale też starość nie powinna być okresem smutnym, pełnym rozżalenia, wyrzeczeń z poczuciem samotności i wykluczenia społecznego.

Nasz Związek w miarę swoich możliwości i oczywistej pomocy naszych władz samorządowych robi wiele, aby nasi członkowie jak najmniej byli narażeni na te przykre dla osób starszych doświadczenia. Na portalu internetowym www.senior.pl  dowiadujemy się jakie przyjemności można zorganizować dla seniorów w ramach obchodów Dnia Seniora. Tych możliwości jest wiele. Można np. zaproponować wspólny spacer po parku wśród lecących liści z drzew, uprawianie nordic walkingu, można zachęcić seniorów do korzystania z komputera, telefonu komórkowego, bądź do zapisania się na Uniwersytet III wieku. Na tym samym portalu wyjaśnia się, że wszystko to brzmi obiecująco, ale nie zawsze jest  osiągalne dla ludzi starszych, szczególnie dla mieszkających na terenach wiejskich i  w małych miasteczkach. Często pozostaje tylko spacer po parku. I trudno się z tymi stwierdzeniami nie zgodzić.

Człowiek stary, jeśli nie ma za co przeżyć do końca miesiąca, jeśli nie ma za co kupić węgla, jeśli brakuje mu na leki, nie będzie myślał o komputerze, o komórce czy o Uniwersytecie III Wieku. Jego świadomość ograniczy się tylko do troski o przetrwanie. Może niektórzy z Państwa pamiętają taką starą marksistowską doktrynę, że byt określa świadomość. Jak widać to ta doktryna i dzisiaj ma swoją wymowę. Ale nasz Zarząd z większym lub mniejszym powodzeniem  próbuje  zagospodarować i urozmaicić czas wolny naszych i nie tylko  naszych członków. Oferty czynnego spędzenia czasu kierujemy bowiem do wszystkich seniorów zamieszkujących gminę Bolków i szerzej powiat Jawor. 

Szanowni Państwo. Dzisiaj jest dobry moment, aby złożyć serdeczne podziękowania naszym władzom samorządowym za ciągłą pomoc udzielaną naszej organizacji. Mam tu na myśli Przewodniczącego Rady Powiatu Jawor Pana Romana Sadowskiego, Starostę Powiatu Jawor Pana Stanisława Laskowskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej Bolkowa Panią Jolantę Majtczak oraz Burmistrza Bolkowa Pana Jarosława Wrońskiego. Mamy także w tej grupie osoby prywatne, które w jakiś sposób wspomagają nasze stowarzyszenie, ale pragną pozostać anonimowi. Szanuję ich wybór i również im składam niemniej  serdeczne podziękowania..
 
Spotkanie Integracyjne


W dniu 24 sierpnia 2016 w Ośrodku Kultury w Bolkowie odbyło się Spotkanie Integracyjne. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób. Oprócz członków Związku  z Bolkowa i najbliższej okolicy, spontanicznie przybyli do nas goście z Jawora i Kamiennej Góry. Zabawa trwała do 21.30.
Ochrona danych


W związku z doniesieniami medialnymi o nadmiernym pobieraniu z bazy danych PESEL przez niektóre kancelarie komornicze danych osobowych i o możliwości ich wycieku informujemy naszych członków, że każdy obywatel ma prawo do sprawdzenia faktu czy ktoś interesował się jego danymi osobowymi, a jeśli tak, to kto.

Należy w tym celu złożyć tylko odpowiedni wniosek do Ministra Cyfryzacji.

Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie się w naszym biurze
w Domu Kultury w celu wypełnienia w/w wniosków.


Zarząd PZERiI

PZERiI w Bolkowie organizuje jednodniową wycieczkę do Republiki Czeskiej
Wycieczki

PZERiI w Bolkowie organizuje jednodniową wycieczkę do Republiki Czeskiej


PZERiI w Bolkowie organizuje jednodniową wycieczkę do Republiki Czeskiej. Wyjazd 21 lipca 2016 o godz. 7.30 z przystanku PKS. Opłata od osoby 50 zł (w tym autokar, bilety wstępu, przewodnik, ubezpieczenie,). Zwiedzimy božkowskie podziemne jaskinie dolomitowe oraz jeziorka z przeźroczystą, niebiesko-zieloną wodą. W Malej Skale natomiast zwiedzimy największy w Czechach skalny zamek. 2 km dalej znajduje się zamek Frýdštejn. Przejazd do Turnova, gdzie można obejrzeć 20 pomieszczeń w zamku Hrubý Rohožec, siedzibie hrabiów Des Fours Walderode, kaplicę Trójcy Przenajświętszej oraz inne. Zamek jest otoczony parkiem utrzymanym w stylu angielskim. Ostatnim etapem będzie Jablonec i zwiedzanie Muzeum Szkła i Biżuterii. Prosimy zabrać ze sobą dowody tożsamości. Zapisy we wtorki w naszym biurze.
Nasza wycieczka do Republiki Czeskiej jest współfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Jaworze w kwocie 1.200 zł.

Spotkanie na Dzień Inwalidy


Bolków 20.04.2016.

Spotkanie na Dzień Inwalidy


Obchody Światowego Dnia Inwalidy zainicjował bolkowski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bolkowie. Dzień poświęcony niepełnosprawnym składał się z okolicznościowego wystąpienia prezesa Henryka Spodziewały, drobnych upominków i ciepłych słów skierowanych przez gości – przedstawicieli władz różnych szczebli, filmiku o wyczynach tanecznych seniorów, koncertu zespołu „Echo” oraz najdłuższej części imprezy: zabawy tanecznej. Uhonorowano także wielu sprzyjających bolkowskiemu kołu ludzi spośród władz, kierownictw instytucji i właścicieli firm.

Henryk Spodziewała tym razem nie przygotował swego okolicznościowego wystąpienia sam. Odczytał list skierowany przez władze PZERiI, w którym zwrócono uwagę na konieczność dalszego integrowania społeczności ludzi niepełnosprawnych ze sprawną resztą społeczeństwa. Henryk Spodziewała, prezes bolkowskiego koła PZERiI wręczył dyplomy osobom, które od 2002 roku wspierały koło. Wśród uhonorowanych znaleźli się: były burmistrz Bolkowa, Bronisław Andrzejewski, aktualny włodarz gminy - Jarosław Wroński, poprzedni przewodniczący Rady Miejskiej Marek Janas i obecna jej szefowa, Jolanta Majtczak, Ryszard Bożek, który przed laty pełnił funkcje kierownika domu kultury i dzisiejszy jego dyrektor Bogusław Krukowski, starosta jaworski Stanisław Laskowski i były wicestarosta Michał Lenkiewicz, a także przewodniczący Rady Powiatu Jaworskiego Roman Sadowski, pracownik domu kultury Wiesław Flaczyński oraz Sabina Żołnierczyk, współwłaścicielka piekarni.

Wstępem do zabawy był komiczny film z tańca wykonywanego przez seniorów wyszukany w sieci przez Wiesława Flaczyńskiego oraz koncert piosenek ludowych i popularnych w wykonaniu zespołu „Echo”. Sama zabawa trwała do późnego wieczora. Jej uczestnicy bawili się przy muzyce serwowanej przez Marka i Rysia z Wałbrzycha. W trakcie zabawy przeprowadzono konkurs tańca, który wygrali goście z Kamiennej Góry. Nagrody dla nich ufundowali Julita Roman i Stefan Żelichowski.

W obchodach Dnia Inwalidy udział wzięli mieszkańcy Bolkowa i gminy, liczni Jaworzanie oraz goście z Kamiennej Góry. Bo popularność bolkowskich spotkań tanecznych organizowanych dla seniorów przez władze związkowego koła jest duża, a zabawy uchodzą za najlepsze.


mate

Dzień Babci i Dziadka w tanecznych rytmach
Zabawa

Bolków 27.01.2016.

Dzień Babci i Dziadka w tanecznych rytmach


Dzień Babci i Dzień Dziadka, niedawno minione święta seniorów, były jedynie pretekstem. Bo bolkowskim seniorom, członkom i sympatykom oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nie są potrzebne dodatkowe powody do wspólnej zabawy. Ale zwykle też znajduje się jakaś dodatkowa okoliczność.

W zabawie zorganizowanej 27 stycznia 2016 roku w Ośrodku Kultury w Bolkowie udział wzięło ponad 130 osób nie tylko z Bolkowa, ale też m.in. z Kaczorowa, Jawora i Kamiennej Góry. Prezes zarządu rejonowego PZERiI Henryk Spodziewała, naświetlił krótko historię dni Babci i Dziadka i podkreślił rolę seniorów w wychowywaniu najmłodszych pokoleń. - Otóż wszystko zaczęło się od ustanowienia Dnia Babci pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku – powiedział. - Ktoś jednak słusznie zauważył, że dziadkowie są w tej sytuacji nieco poszkodowani, dlatego pod koniec lat 80-tych w kalendarzu obok Dnia Babci pojawił się również Dzień Dziadka. Wnuczęta muszą tym samym przygotować obecnie dwie laurki. Jak wiemy w przedszkolach i szkołach organizowane są występy dzieci, na które zapraszani są babcie i dziadkowie. W niektórych krajach na świecie obchodzi się za tzw. jednym zamachem Dzień Dziadków. W Stanach Zjednoczonych jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez prezydenta i kongres. Amerykańscy seniorzy doczekali się nawet swojego hymnu „A Song for Grandma and Grandpa”. Psychologowie twierdzą, że w dużej mierze to dziadkowie kształtują tożsamość wnucząt. Często starają się im wynagrodzić błędy, które popełnili wychowując swoje własne dzieci. Dlatego dość powszechnie uważa się, że rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania. Dzieje się tak być może też dlatego, że wiele wnucząt siłą rzeczy traci swoich dziadków w stosunkowo młodym jeszcze wieku. Medycyna jednak robi ciągłe postępy, średnia wieku stale rośnie i w związku z tym role się nieco odwracają. To dziadkowie będą potrzebować coraz więcej uwagi i pomocy ze strony swoich dzieci oraz wnucząt. Jednakowoż życie pokazuje, iż babcie i dziadkowie czują się wyraźnie najlepiej we własnym towarzystwie. Pozwólcie Państwo, że skorzystam z okazji i z całego serca podziękuję wszystkim członkom naszego Zarządu za poświęcony czas, za pracę wkładaną w przygotowania i organizację takich spotkań jak dzisiejsze. Tym bardziej dziękuję, że ta praca wykonywana jest zupełnie bezinteresownie – dodał prezes Spodziewała.

Do tańca przygrywali znani już z poprzednich wizyt w Bolkowie, wokaliści i instrumentaliści, Marek i Ryszard z Wałbrzycha. Przed zabawą wystąpili goście ze Świebodzic. Był to zespół ludowy „Akord”, który wykonuje piosenki ludowe w stylu podobnym do zespołu „Mazowsze”. Ale ma w swoim repertuarze nie tylko ludową twórczość, także swe wersje popularnych piosenek.

Zabawa trwała kilka godzin, a bolkowskim emerytom na kolejną, w zielonym karnawale, przyjdzie czekać kilka tygodni.


mate


mate
Zabawa Andrzejkowa
Zabawa

Zabawa Andrzejkowa


Dnia 26 listopada 2015 w Domu Kultury odbyła się Zabawa Andrzejkowa zorganizowana przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bolkowie. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych członków, ale i nie tylko. Przybyło ponad 150 osób.

Do tańca grali Marek i Rysio z Wałbrzycha.

Był też zorganizowany konkurs, którego wszyscy czworo uczestników otrzymało praktyczne nagrody w postaci dużej ilości drewna na rozpałkę do pieca.

Zabawa trwała od godz. 15.00 - 21.30.

Henryk SpodziewałaPodziękowanie


Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bolkowie składa serdeczne podziękowania panu Romanowi Sadowskiemu za nieodpłatne przekazanie naszemu stowarzyszeniu komputera marki Asus oraz nowego urządzenia wielofunkcyjnego (drukarka, ksero, skaner) marki Brother.

Darowizna ta pozwoli nam na dalsze doskonalenie naszej pracy biurowej oraz znacznie podwyższa stopień komunikacji pomiędzy zarządem, a członkami naszego związku.

Dziękujemy i życzymy panu Romanowi Sadowskiemu wiele sukcesów w pełnieniu zaszczytnej funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu Jaworskiego i nie mniejszych w pracy zawodowej oraz w życiu osobistym.

W imieniu zarządu
prezes Henryk Spodziewała

Przemówienie Henryka Spodziewały, prezesa zarządu rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bolkowie podczas obchodów Dnia Seniora 15 października 2015 rokuPrzemówienie Henryka Spodziewały, prezesa zarządu rejonowego Polskiego
Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bolkowie podczas obchodów
Dnia Seniora 15 października 2015 roku


Witam Państwa bardzo cieplutko i serdecznie na naszym dorocznym spotkaniu z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Seniora. Na wstępie chciałbym przywitać gości zaproszonych na naszą dzisiejszą uroczystość:

przewodniczącego Rady Powiatu Jaworskiego pana Romana Sadowskiego,
przewodniczącą Rady Miejskiej Bolkowa panią Jolantę Majtczak,
komendanta Komisariatu Policji w Bolkowie nadkom. Adama Pilcha,
szefową Stowarzyszenia Dzieci Wojny z Jawora panią Zofię Grynicz,
pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej z Bolkowa oraz ich opiekunkę.

Szanowni Państwo, nie otrzymaliśmy w tym roku z Zarządu Głównego żadnych materiałów odnośnie tegorocznych obchodów Dnia Seniora, ani też hasła przewodniego, które miałoby przyświecać tym uroczystościom. Pozwolę sobie wobec tego zgłosić własne hasło o następującym brzmieniu: Teraz dla nas najważniejsze są pieniądze, bo młodzi i piękni to już byliśmy!
Proszę Państwa, nasz związek jak zawsze poważnie traktuje Dzień Seniora. Uważamy bowiem, że dzień ten jest dniem szczególnym dla ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili pracy zawodowej oraz wychowywaniu dzieci. Dzisiaj to już starsi,niejednokrotnie schorowani ludzie. Pracowaliśmy uczciwie po trzydzieści, czterdzieści i więcej lat i to powinno być teraz naszą legitymacją, pozwalającą nam na godziwe emerytury jak też dostęp do szeroko pojętej służby zdrowia. Ale z tym, jak Państwo wiecie, bywa bardzo źle. Uważam, że w poważnym stopniu jest to wynikiem złej dystrybucji pieniędzy z budżetu państwa. Ale wszak nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Widzimy i słyszymy w telewizji sami co się dzieje w tej chwili na świecie. W wielu krajach toczą się bratobójcze wojny.
Jest to efekt uszczęśliwiania na siłę całych narodów, tzw. demokracją pojmowaną dokładnie w sposób w jaki życzą sobie wielcy tego świata. Przejdźmy jednak na nasz związkowy trawnik.

Szanowni Państwo, chciałem poinformować, że w grudniu ubiegłego roku odbył się Zjazd Delegatów PZERiI w Warszawie. Z dużą radością chcę Państwu donieść, że na tym Zjeździe pojawiły się pierwsze symptomy zmian statutowych, z mniejszą natomiast, że o wynikach i uchwałach Zjazdu można się dowiedzieć tylko z internetu. Jak daleko te zmiany pójdą – trudno coś dzisiaj powiedzieć. Na uwagę zasługują 3
uchwały:

1. Zjazd przyjmuje i zatwierdza zmiany wprowadzone do Statutu Związku w
wersji przedstawionej przez Komisję Statutową.
2. Zjazd zobowiązuje Zarząd Główny do niezwłocznego podjęcia
działań zmierzających do zarejestrowania znowelizowanego Statutu i
dopełnienia innych wymogów formalno - prawnych.
3. Zjazd zobowiązuje Zarząd Główny do dostosowania przepisów
organizacyjnych i finansowych do znowelizowanego Statutu.

Liczę szczególnie na zmiany zawarte w pkt. 3. Choć nie wpadam w euforię. Być może nastąpi wreszcie znaczące obniżenie haraczu, który wszystkie zarządy rejonowe wpłacają do zarządów okręgowych w wysokości 20 % od zebranych składek. Okręgi składają się przeciętnie z 15, 16 rejonów. Można sobie wyobrazić jak duże pieniądze wsysają okręgi, praktycznie za nic. Natomiast okręgi do Zarządu Głównego wpłacają już tylko 5 %. Widać tu gołym okiem czysto mafijne układy.
Muszę dodać, że zarządy rejonowe to najniższe i najuboższe ogniwa w strukturach PZERiI poza kołami, których jest niewielka ilość.
Obniżenie tego haraczu np. do co najwyżej 5 % pozwoliłoby na rozszerzenie działalności zarządów rejonowych, co z kolei przełożyłoby się na sukcesywne zwiększanie liczebności członków związku. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wspomniany Zjazd uchyli nieco okna w skostniałym Zarządzie Głównym i wpuści tam wreszcie powiew demokracji, tak potrzebnej temu związkowi.

Szanowni Państwo, dzisiaj jest dobra okazja, aby podziękować wszystkim instytucjom samorządowym za wspieranie nas jako Związku w działalności adresowanej do członków wspólnoty gminnej, miejskiej i powiatowej, abyśmy mogli tym ludziom ograniczyć w jakimś stopniu poczucie samotności, poczucie bylejakości ich codziennego życia. Poprzez tego rodzaju imprezy jak dzisiejsza, poprzez wycieczki organizowane w
miesiącach letnich, wreszcie poprzez organizowanie spotkań przy grillu na terenie basenu, staramy się pomóc tym starszym przecież ludziom, w odnajdowaniu niekiedy swej tożsamości, właśnie przez odnawianie kontaktów, zawieranie nowych, poprawie samopoczucia, zmiany otoczenia, a reasumując wszystko to prowadzi do integrowania się naszego środowiska, do podwyższania samooceny oraz kształtuje i utrwala w człowieku uczucie pewności siebie.

Dziękuję Starostwu Powiatowemu w Jaworze, panu staroście, panu przewodniczącemu Rady Powiatu za pomoc finansową, jaką otrzymujemy w postaci dotacji przeznaczonych na organizację wycieczek oraz środki na uhonorowanie naszych super seniorów , dziękuję Urzędowi Miejskiemu w Bolkowie, panu burmistrzowi, pani przewodniczącej Rady Miejskiej za pomoc, dzięki której możemy właściwie istnieć i działać, dziękuję
dyrektorowi i pracownikom ośrodka kultury w Bolkowie za pomoc w organizacji naszych związkowych imprez.


Seniorzy w miejskim plenerze
Spotkania Integracyjne

Seniorzy w miejskim plenerze


Miłe oku łono natury, muzyka mechaniczna i na żywo, ognisko, sporych rozmiarów grill, kilka namiotów, wiele stołów i ław - wszystko to złożyło się na wspólne przyjemne spędzenie czasu przez bolkowskich seniorów.

Spotkanie pod szeroko pojętym hasłem „ognisko” zorganizował
bolkowski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bolkowie. Na terenie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego, popularnego basenu, członkowie związku czuli się świetnie. Nie tylko rozmawiali i degustowali przygotowane kiełbaski i kaszanki, ale też bawili się słuchając muzyki na żywo i z płyt. Wiele piosenek ze swego bogatego repertuaru przedstawił zespół„Bolkowianie”. Muzykę serwowali także instruktorzy z ośrodka kultury. A kiedy gra muzyka to nogi same niosą, nie obeszło się więc bez tańców. Czas ogniskowego popołudnia minął spokojnie i przyjemnie.

Kolejnym zajęciem relaksującym dla bolkowskich seniorów będzie wycieczka. Już wkrótce, na początku lipca, wybierają się do Wrocławia. – W programie mamy między innymi ogród zoologicznym z jego hitem - otwartym przed kilkoma miesiącami afrykarium – zdradza Henryk Spodziewała, prezes oddziału PZERiI w Bolkowie.


Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Najbliższe święta
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 4
Nieaktywowany Użytkownik: 166
Najnowszy Użytkownik: heinrich125
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright © Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów 2010

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 ©

SoftBlue Skin Created by: Sigma12 - Ported for PHP-Fusion by:
PHP-Fusion Themes

154724 Unikalnych wizyt
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie